Honismereti verseny

Jutalom táborozás

Határ menti kalandozások a honismeret jegyében

      Idén nyáron olyan megtiszteltetés ért minket, hogy az „Itt éltek előttünk…” honismereti verseny győzteseként Fenyvesi Zsuzsival és kísérőnkkel, Gábor bácsival részt vehettünk a XXIV. Országos Ifjúsági Honismereti Akadémia programsorozatán. Idén Kőszegen rendezték meg a tábort augusztus első hetében. A Kárpát-medence egész területéről érkeztek ide középiskolás, illetve még éppen nem középiskolás diákok. Ebben az évben a tábor az - Arcok és harcok - hősök, példaképek, hazafiak - témakörben került megrendezésre. A diákok készíthettek a témába illő kiselőadásokat, úgynevezett korreferátumokat is, amelyeket a tábor alatt mindenki be is mutatott. A program viszonylag szoros volt, alig jutott időnk a pihenésre. Több érdekes előadást is hallhattunk, amelyek közül talán Bariska Istvánét emelném ki, aki Két tengermelléki katonadiplomata találkozása (Ibrahim és Jurisich), Kőszeg ostroma, 1532. címen tartotta meg előadását. Ebben kicsit jobban megismerhettük ennek a két személynek a feltételezett jellemét, tetteik okait és céljait. Természetesen a program városnéző túrát is tartalmazott, amely Kőszeg történelmi belvárosát tárta fel előttünk. A környéken is körülnéztünk egy buszos túra keretein belül. Ennek során Ausztriába is átmentünk, ahol megtekintettük Léka várát. Jártunk „a hűség falvai” közül Nardán és Felsőcsatáron, ahol az utóbbi településen a Vasfüggöny Szabadtéri Múzeumban autentikus tárlatvezetés során ismerkedtünk meg az 1948-1989 között fennálló műszaki határzár veszélyeivel. Végül Bükfürdőn egy csobbanással zártuk a napot. Mégis a hét csúcspontja a szombat esti ostrom volt. A helyi- és az ország több részéből összesereglett hagyományőrzők minden évben a „Kőszegi Ostromnapok” keretében elevenítik fel az 1532-es ostrom eseményeit, és egy látványos műsorban előadják őket. Persze ezen kívül jó koncertek és egyéb műsorok is vannak. 
      Szerintem ez a tábor volt a csúcspontja az idei nyaramnak, hiszen sok olyan, eddig számomra ismeretlen fiatallal köthettem barátságot, akik hozzám hasonlóan gondolkodnak. Az egyetlen hátrány a dologban az, hogy jó páran több mint száz kilométerre laknak tőlem. Azért remélem, hogy találkozhatok még velük.

 

Muskáth Anna

Határ menti kalandozások a honismeret jegyében

      Idén nyáron olyan megtiszteltetés ért minket, hogy az „Itt éltek előttünk…” honismereti verseny győzteseként Fenyvesi Zsuzsival és kísérőnkkel, Gábor bácsival részt vehettünk a XXIV. Országos Ifjúsági Honismereti Akadémia programsorozatán. Idén Kőszegen rendezték meg a tábort augusztus első hetében. A Kárpát-medence egész területéről érkeztek ide középiskolás, illetve még éppen nem középiskolás diákok. Ebben az évben a tábor az - Arcok és harcok - hősök, példaképek, hazafiak - témakörben került megrendezésre. A diákok készíthettek a témába illő kiselőadásokat, úgynevezett korreferátumokat is, amelyeket a tábor alatt mindenki be is mutatott. A program viszonylag szoros volt, alig jutott időnk a pihenésre. Több érdekes előadást is hallhattunk, amelyek közül talán Bariska Istvánét emelném ki, aki Két tengermelléki katonadiplomata találkozása (Ibrahim és Jurisich), Kőszeg ostroma, 1532. címen tartotta meg előadását. Ebben kicsit jobban megismerhettük ennek a két személynek a feltételezett jellemét, tetteik okait és céljait. Természetesen a program városnéző túrát is tartalmazott, amely Kőszeg történelmi belvárosát tárta fel előttünk. A környéken is körülnéztünk egy buszos túra keretein belül. Ennek során Ausztriába is átmentünk, ahol megtekintettük Léka várát. Jártunk „a hűség falvai” közül Nardán és Felsőcsatáron, ahol az utóbbi településen a Vasfüggöny Szabadtéri Múzeumban autentikus tárlatvezetés során ismerkedtünk meg az 1948-1989 között fennálló műszaki határzár veszélyeivel. Végül Bükfürdőn egy csobbanással zártuk a napot. Mégis a hét csúcspontja a szombat esti ostrom volt. A helyi- és az ország több részéből összesereglett hagyományőrzők minden évben a „Kőszegi Ostromnapok” keretében elevenítik fel az 1532-es ostrom eseményeit, és egy látványos műsorban előadják őket. Persze ezen kívül jó koncertek és egyéb műsorok is vannak. 
      Szerintem ez a tábor volt a csúcspontja az idei nyaramnak, hiszen sok olyan, eddig számomra ismeretlen fiatallal köthettem barátságot, akik hozzám hasonlóan gondolkodnak. Az egyetlen hátrány a dologban az, hogy jó páran több mint száz kilométerre laknak tőlem. Azért remélem, hogy találkozhatok még velük.

 

Muskáth Anna

A tanulmányi esemény dátuma
2019-08-06